Wybrano wykonawcę przebudowy przejścia w Zaułku Świętokrzyskim

Wybrano wykonawcę przebudowy przejścia w Zaułku Świętokrzyskim

Firma EMBUD z Kątek wygrała przetarg na przebudowę przejścia w Zaułku Świętokrzyskim. Najkorzystniejsza oferta opiewała na kwotę 1 254 980,34 zł.

– Przejście ulicą Świętokrzyską – samo centrum miasta. To miejsce nie przynosi nam chluby, nie jesteśmy z niego dumni, w tej chwili jest tutaj paskudnie… Niektórzy mówią, że jest to miejski nielegalny szalet – niestety tak się też zdarza. Dużo tu śmieci i odpadów, a przede wszystkim stan budynków, które okalają przejście jest niezbyt dobry. Żeby doprowadzić do remontu tego miejsca niezbędna była współpraca aż czterech właścicieli. Rozmowy na ten temat podjęliśmy dwa lata temu, a w tym roku, po wyborze wykonawcy rozpoczynamy prace – mówi prezydent Świdnicy, Beata Moskal–Słaniewska.

Planowany zakres robót obejmie m.in. remont elewacji bocznej budynku Rynek 23A i oficyny, sklepienia, czterech rozpór pomiędzy budynkami, a także wykonanie ażurowej bramy na przedłużeniu ściany szczytowej budynku ul. Świętokrzyska 2 oraz wykonanie oświetlenia przejścia, montaż monitoringu i nowej nawierzchni posadzki przejścia.

Wykonano już badania stratygraficzne i program prac konserwatorskich oraz ekspertyzę stanu technicznego konstrukcji części budynków.

Zaułek Świętokrzyski powstał w średniowieczu i był najkrótszą drogą łączącą świdnicki Rynek z kościołem dominikanów. Jest to wysokie przejście pod kamienicą, sklepione krzyżowo, dzielone masywnymi gurtami odciążającymi, zakończonymi na ścianie niewielką  konsolką z aplikowanym ornamentem. Znajduje się tam również barokowy kapliczny wykusz z fragmentem kopułowego przykrycia. Na tyłach kamienicy datowanej na początek XV wieku przesklepione przejście przechodzi w ażurowe łuki odporowe biegnące pomiędzy ścianami dwóch naprzeciwległych budynków.

Wykonane badania stratygraficzne wykazały, że tynki barokowe uległy zniszczeniu. Zaułek został w latach 30 XX wieku poddany generalnemu remontowi i usunięto wtedy barokowe malatury oraz częściowo tynki, zastępując je tynkami o wysokich parametrach twardości, jednakże sztywnymi, nie poddającymi się pracy i o słabej dyfuzyjności.

Zgodnie z umową prace potrwają do 15 czerwca br.

Źródło: Urząd Miejski w Świdnicy

Previous Pozostałości dawnej twierdzy powodem wstrzymania prac na alei Niepodległości
Next Przyznano stypendia Prezydenta Miasta Świdnicy w dziedzinie kultury

Może to Ci się spodoba

Kradł w firmie, w której był szefem

Policjanci z VI Komisariatu Policji w Krakowie zatrzymali 44-letniego mężczyznę, który z firmy, w której był kierownikiem ukradł 5 telefonów komórkowych. Mężczyzna został namierzony i zatrzymany przez policjantów z „szóstki”.

Jak walczyć z wypaleniem zawodowym?

Wypalenie zawodowe to powszechny problem, który dotyka zarówno pracowników wykonujących pracę fizyczną, jak i umysłową, niezależnie od branży. Przyczyny tego zjawiska są zróżnicowane i mogą wynikać zarówno z nadmiernego stresu

Nowe mieszkanie – na co zwrócić uwagę przez zakupem nieruchomości?

Zakup własnego nowego mieszkania jest często wymieniany wśród najważniejszych decyzji, jakie podejmujemy w życiu. Również dla osób inwestujących swój kapitał w nieruchomości to ważny krok i musi zostać dokładnie przemyślany.

Kolejne szkolenie w ramach projektu „Świdnica przeciw przemocy”

W ramach realizacji projektu „Świdnica przeciw przemocy” zorganizowano kolejne zajęcia, tym razem dotyczące trudnego i ważnego tematu, jakim jest przemoc seksualna – „Jak pomagać, by nie krzywdzić osób z doświadczeniem

Sprawca brutalnego rozboju został zatrzymany przez krakowskich policjantów

Policjanci z VI Komisariatu Policji w Krakowie zatrzymali sprawcę rozboju do jakiego doszło pod koniec listopada ubiegłego roku. Wówczas na wracającego po pracy do domu kierowcę MPK napadł mężczyzna. Usłyszał

Policjant w drodze do pracy zatrzymał nietrzeźwego kierowcę

Funkcjonariusz ogniwa patrolowego, pełniący na co dzień służbę w Komisariacie Policji w Dobczycach, w drodze do pracy, uniemożliwił dalszą jazdę nietrzeźwemu kierowcy. 32-latek za kółkiem samochodu stwarzał zagrożenie dla innych

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!

Zostaw odpowiedź