Dzień Europy w Świdnicy
Co roku, 9 maja obchodzimy Dzień Europy – święto pokoju i jedności w Europie. Jest to upamiętnienie wygłoszenia historycznej deklaracji Roberta Schumana, w której przedstawił wizję nowej formy współpracy politycznej w Europie, mającej na celu uniknięcie w przyszłości kolejnych wojen na tym kontynencie. Plan Schumana uważa się za zalążek tego, czym dzisiaj jest Unia Europejska.
Cykl wydarzeń, mający na celu upamiętnienie tej ważnej daty, odbędzie się w Świdnicy w piątek, 12 maja. Liczne inicjatywy i projekty zaplanowano z udziałem Młodzieżowej Rady Miasta w Świdnicy, Przedstawicielstwa Regionalnego Komisji Europejskiej we Wrocławiu, Biura Saksonii we Wrocławiu, Konsulatu Generalnego Niemiec we Wrocławiu, Urzędu Miejskiego w Świdnicy i Świdnickiego Ośrodka Kultury.
Przez cały dzień odbywać się będą różne przedsięwzięcia, do udziału w których zaproszono młodzież szkolną, samorządowców, ekspertów i polityków. Odbędzie się m.in.: pokaz filmu „Kontra”, spotkanie młodych z politykami, warsztaty tematyczne i koncert zespołu „Plan Be”.
Debata „Młodzież przyszłością Europy”
Jaka jest przyszłość młodzieży w Unii Europejskiej? Jak zatrzymać młodzież w mniejszych i większych miastach? Czy politycy słyszą głos młodych? Czy politycy dbają o potrzeby młodych w ich środowisku i w szkole? Jak wygląda zaangażowanie młodzieży niemieckiej i polskiej w działaniach prodemokratycznych? W jaki sposób samorządy, przedstawiciele rządu, parlamentarzyści czy liderzy społeczni mają wpływ na zaangażowanie młodzieży do oddolnych działań na rzecz lokalnej społeczności czy kraju?
Na te i szereg innych pytań spróbują odpowiedzieć uczestnicy debaty, w której wezmą udział: prezydent Świdnicy, Beata Moskal-Słaniewska; Konsul Generalny Niemiec we Wrocławiu, Martin Kremer; Poseł do Parlamentu Europejskiego, Robert Biedroń; rzecznik prasowy Partii Zieloni, Michał Suchora; Kierownik Wspólnego Sekretariatu Programu Współpracy Interreg Polska – Saksonia, Krzysztof Kolanowski; przewodnicząca Rady Młodzieżowej w Świdnicy, Natalia Chmielarska oraz przedstawiciel Parlamentu Młodzieżowego z Lipska, Oskar Teufert. Debatę poprowadzi dziennikarka telewizji Echo24, Monika Suder.
Organizatorzy wydarzenia:
Przedstawicielstwo Regionalne Komisji Europejskiej we Wrocławiu
Biuro Łącznikowe Wolnego Państwa Saksonia we Wrocławiu
Konsulat Generalny Niemiec we Wrocławiu
Program Współpracy Interreg Polska – Saksonia
Gmina Miasto Świdnica i Świdnicki Ośrodek Kultury
Plan dnia:
- godz. 9.00 – 11.00 – projekcja filmu pt. „Kontra” – sala teatralna Świdnickiego Ośrodka Kultury (Rynek)
- godz. 11.30 – 13.30 – debata polityczna „Młodzież przyszłością Europy” – sala teatralna Świdnickiego Ośrodka Kultury (Rynek)
- lekcje europejskie w Szkole Podstawowej nr 8 organizowane przez Przedstawicielstwo Regionalne Komisji Europejskiej we Wrocławiu
- warsztaty dla młodzieży szkół średnich. Tematyka: „Tu i teraz – mindfulness – co to, dla kogo, jak wygląda w Europie, w czym pomaga”, prowadzący: Mateusz Jelonek; „Psychodietetyka – wpływ odżywiania na młodego człowieka, odżywianie a mózg i nauka”, prowadzący: Justyna Bereśniewicz; „Groźnie czy ostrożnie – agresja u mnie i u innych. Agresja w domu, szkole, środowisku. Cykająca bomba – samodestrukcja, samobójstwa. Jak pomóc sobie i innym”, prowadzący: Daria Rusiecka.
- godz. 19.00 koncerty zespołów lokalnych – Klub „Bolko” (pl. Grunwaldzki)
- godz. 20.00 – koncert dla młodzieży z gwiazdą wieczoru „PlanBe” – Klub „Bolko” (pl. Grunwaldzki).
Źródło: Urząd Miejski w Świdnicy
Może to Ci się spodoba
Obchody zakończenia II wojny światowej
8 maja, o godzinie 12. na Placu Grunwaldzkim, pod pomnikiem zwycięstwa, odbyła się krótka uroczystość poświęcona zakończeniu II wojny światowej. Pod pomnik przybyły władze samorządowe, związki kombatanckie, harcerze oraz przedstawiciele
Świdnicka Kolęda 2021
Już 16 grudnia rozpocznie się Świdnicki Jarmark Bożonarodzeniowy. Do 22 grudnia na czterdziestu stoiskach, w drewnianych straganach wystawienniczych, świdniczanie będą mieli okazje kupić między innymi: ekologiczne przetwory, miody, wędliny, drewniane
Internauci czytają coraz więcej książek
Od stycznia do końca września 2016 roku w mediach społecznościowych pojawiło się 58 tys. deklaracji o trwających, planowanych lub przeczytanych książkach. To ponad dwa razy więcej niż w tym samym okresie 2014 roku
Nowa filia świdnickiej biblioteki
Świdniczanie mogą już korzystać z nowoczesnej filii Miejskiej Biblioteki Publicznej, która mieści się w budynku przy ul. Morelowej. To dawny pawilon usługowo-handlowy zakupiony przez miasto, na wniosek mieszkańców Kraszowic. Oprócz
Muzeum Dawnego Kupiectwa zaprasza na Europejskie Dni Dziedzictwa
Muzeum Dawnego Kupiectwa serdecznie zaprasza do udziału w tegorocznej edycji Europejskich Dni Dziedzictwa, których motywem przewodnim są: „Smaki dziedzictwa”. W ramach imprezy Muzeum przygotowało cykl wydarzeń pt. „Cztery strony smaku”
Od września 2017 r. szkoły mają mieć możliwość wyboru podręcznika
Zgodnie z nowymi propozycjami resortu edukacji, które po fazie konsultacji społecznych trafiły do rozpatrzenia przez Komitet Stały Rady Ministrów, szkoły będą miały możliwość wyboru podręcznika. Wydawcy edukacyjni są zadowoleni i zapewniają, że na
0 Comments
Brak komentarzy!
You can be first to comment this post!